Fakültemiz tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda  “Geleceğin Öğretmeni” isimli konferans düzenlendi. Konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt, Fakültemiz Dekanı Prof.Dr. Refik Balay, Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Nurhan Ölmez, Fakültemiz öğretim elemanları ile birlikte çok sayıda öğrenci katıldı. 

Programın açılış konuşmasını Dekanımız Prof. Dr. Refik Balay yaptı. Gelecek kavramının göreceli bir kavram olduğunu ifade eden Balay, “Eğitim verirken elli yıl sonrasını düşünerek eğitim verilmeli” dedi. Hz. Ali’nin sözlerinden örnekler veren Prof. Dr. Refik Balay, “Çocuklarınızı kendi yaşadığınız zamana göre değil de onların yaşayacağı zamana göre eğitin” sözüne vurgu yaptı. Eğitimde değişimler yapmanın kendi görevleri olduğunu dile getiren Balay, öğretmen olmanın değişmeyen kıstasları olduğunu söyledi. Mehmet Akif Ersoy’un düşüncelerinden örnekler aktaran Balay, bir öğretmenin imanlı, edepli, liyakatli ve bilgili olması gerektiğini belirtti. Konuşmasının sonunda Balay, tüm öğretmen adaylarının ve öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı. 

Dekanımız Prof. Dr. Refik Balay’ın konuşmalarının ardından “Geleceğin Öğretmeni” konulu konferansa geçildi. Afyon Kocatepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ergün, öğretmenlik mesleğinin geçmişin öğretmenleri, günümüz öğretmenleri ve geleceğin öğretmenleri olarak üç başlıkta incelenebileceğini söyledi. Günümüz öğretmenlerinin akıllı tahta teknolojisini kullanarak eğitim verdiklerini belirten Ergün, teknolojinin insanları kendine mahkum ettiğini dile getirdi. Geleceğin öğretmenini anlatırken şimdiye kadar yazılan ve anlatılan her şeyin geçmişin öğretmenlerine ait olduğunu vurgulayan Ergün, öğrencilerin, öğretimin, yönetmeliklerin değişeceğini dile getirdi.  “Değerleri olmayan bir gelecek değersiz bir gelecektir” diyen Prof. Dr. Mustafa Ergün, ahlakın çok değişmeyen bir kavram olduğunu ve ahlak verilmeyen bireylerin ülkemiz için sorun yaratacak bireyler olacağını ifade etti. 


 Ergün: “Değerleri olmayan gelecek, değersiz bir gelecektir”

 Öğrenci öğretmen ilişkisinin de değişeceğine vurgu yapan Ergün, geleceğin öğretmenlerinin öğrencinin ihtiyaçlarını, zayıf ve güçlü yönlerini bilen ve onları hayata hazırlayan kişiler olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt ile Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Refik Balay tarafından Prof. Dr. Mustafa Ergün’e çiçek, katılım belgesi ve hediyeleri takdim edildi.